reklama

Všechny celebrity na té správné adrese

Středa 22.05.2024

Všechny celebrity na té správné adrese

reklama

V debatě prezidentských kandidátů vyhrál Michal Horáček

Lis 30, 2017 | Nejnovější

reklama

Velká debata osmi kandidátů na prezidenta se konala v Plzni za hojné účasti obecenstva, zejména studentů. V průběhu diskuze se také hlasovalo. Jasným vítězem se stal Michal Horáček, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Nejméně sympatií obdržel Petr Hannig.

Kandidáti na prezidenta se utkali ve veřejné debatě v Plzni. Pozvání přijali Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Chyběl jen současný prezident Miloš Zeman. Všichni kandidáti jeho úřadování, snad jedině kromě Petra Hanninga, podrobili během debaty zdrcující kritice.

Během debaty se kandidáti vyjádřili k různým tématům. Velmi podobný názor měli na ústavu. Pro Pavla Fischera je ústava základ, který se má dodržovat a prezident je garantem, že se tak bude dít. „Prezident má hledat politická řešení, nikoliv ohýbat ústavu,“ řekl Fischer. „Ústava přesně definuje pravomoci prezidenta. Podstatné je to, že prezident jmenuje vládu a vedení ČNB. Funkci velitele ozbrojených sil beru jen jako formální záležitost,“ zdůraznil Vratislav Kulhánek.

Pro Jiřího Drahoše jsou ústavní kompetence prezidenta klíčové při sestavování vlády. „Právě teď nám ale prezident Zeman předvádí něco, co by se rozhodně dít nemělo.“ Michal Horáček zase zdůraznil, že ústava je dobře napsaná slušnými lidmi. Je důležité ji číst a je třeba ji chránit. „Prezident by měl být inspirativní, měl by nejen doma, ale i v zahraničí ukazovat, jak jsme u nás dobří,“ doplnil Horáček.

Za projekt stability, bezpečnosti a prosperity označil Jiří Drahoš Evropskou unii. Potřebu reformovat Evropskou unii zdůraznil Pavel Fischer. Výraznější by podle něj mělo být i vystupování naší republiky v Evropské unii. Stejný názor má také Michal Horáček. „Musíme o Evropskou unii pečovat. Jsme tam moc zakřiknutí, neumíme si tam teď nic moc vyjednat,“  je přesvědčený Michal Horáček. Podle Jiřího Hynka je Evropská unie výborný nápad, který se ale pod současným vedením řítí do pekel. „Musí se zastavit množství hloupých směrnic, které Evropská unie produkuje,“ uvedl Hynek. Mirek Topolánek zase jednoznačně odmítá vystoupení České republiky z Evropské unie, ale zároveň je proti zavedení eura. Marek Hilšer dodal, že v Evropě roste obrovský vliv Číny a Ruska. „Nikdo z nich si nepřeje silnou a jednotnou Evropu. Chceme chránit evropské hodnoty, ale musíme to dělat společně,“ shrnul.

Během diskuse mohli lidé hodnotit jednotlivé kandidáty v anketě na internetu, jejíž výsledky organizátoři vyhlásili na konci akce. Celkem hlasovalo 738 osob. U veřejnosti to na základě svých odpovědí vyhrál Michal Horáček, druhý byl Pavel Fischer a bronz patří Marku Hilšerovi. Až na čtvrtém místě skončil Jiří Drahoš, následován Vratislavem Kulhánkem, Jiřím Hynkem, Miroslavem Topolánkem a Petrem Hannigem. Organizátory debaty bylo uskupení Prezident 21, Mladí konzervativci a Akademický spolek studentů politických věd v Plzni. Kompletní výsledky jsou na vote.d21.me.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama