reklama

Všechny celebrity na té správné adrese

Úterý 23.07.2024

Všechny celebrity na té správné adrese

reklama

Bilancování hudebního génia bude zahájeno skladbou pro Honzíka

Pro 16, 2019 | Nejnovější

reklama

Oslava životního jubilea charismatického hudebníka Varhana Orchestroviče Bauera symbolicky vyvrcholí pokorným bilancováním 21. prosince 2019. V tento mimořádný večer zazní to nejlepší, co tento virtuóz na poli hudby vytvořil. Koncert posluchače provede genezí dirigenta, která mapuje jeho tvorbu v pětiletých cyklech.

Nejdříve se ponoříme do Varhanových vzpomínek na dětství. Téměř až jako alegorie zapůsobí vstup talentovaného pětiletého Honzíka, kterému Varhan Orchestrovič Bauer věnuje jednu z prvních písní. Kdo je však Honzík? Tento klučina miluje hudbu a vnímá ji všemi smysly.

„Od miminka reagoval na zvuky, hlavně na ty, které vyluzují hudební nástroje. V roce, kdy se mohl dotknout poprvé kytary, jsem začala tušit, že má jiný vztah k hudbě, úplně totiž zářil. Když se potkal s klavírem, byl to zvláštní moment. Netřískal do něj jako většina jeho vrstevníků, ale každou klávesu si zvlášť zmáčkl, dal ucho ke klavíru, aby mohl poslouchat každý tón“ prozradila maminka Monika o svém synovi, jak vnímal hudbu ještě dříve než začal mluvit.

Honzík je hodně zvídavý, s nadšením navštěvuje muzea, divadla přírodu i kostely, a tam poprvé řekl, že by chtěl hrát na varhany. „Ježíšek donesl klávesy, ale nebylo to ono, chyběly ty píšťaly,“ s úsměvem maminka vzpomíná na loňské Vánoce. Nebyl to však jediný hudební nástroj, na který si Honzík přál hrát, dalším byl cimbál, tím však výčet nástrojů nekončí. „Letos jsme byli v muzeu hudby, a tam ho uchvátila harfa. Překvapil mě tím, že si k ní sedl a hrál obouruč, jako kdyby už to někdy dělal. Úplně zmizel do svého světa a hrál.“ Honzík se do harfy zamiloval, do hudební školy ho však nevzali, byl moc malý. Správný tip ho však přivedl k učitelce hudby Báře Plaché. I když neměl doma na čem trénovat, na dalším setkání zahrál skladbu Kočka leze dírou. Zapamatoval si ji, a to byl přelomový moment, protože bylo více než pravděpodobné, že Honzík má absolutní sluch a k tomu ještě výbornou paměť. A nastalo složité hledání možností, jak podpořit Honzíka v jeho dalším rozvoji. „Přihlásila jsem se do projektu Fandi mámám a požádala o podporu. V polovině října se stal malý zázrak, projekt byl odsouhlasen a Honzík doma pravidelně trénuje. „Jsem moc hrdá, ale čeká ho ještě spousta učení i jiných věcí, ale cítím, že ho to naplňuje a baví,“ řekla Honzíkova maminka, která si přeje, aby hudba pro něho byla především potěšením.

My ještě doplňujeme, že s Varhanem Orchestrovičem Bauerem projdeme v rámci koncertu divokým obdobím náctiletého hudebníka, sametovou revolucí, se kterou jsou jednoznačně spjaty Havlovy básně a modlitba pro Martu. S dalším cyklem se přeneseme do sluncem zalité Ameriky, kde dirigent oslavil pětadvacáté narozeniny a na svět přišel syn Eliáš. Vzpomínat však bude i na druhou svatbu a koncert vyvrcholí předobrazem nové životní éry významného hudebníka.

Koncert v pražském kostele U Salvátora v Salvátorské ulici na Starém Městě se koná 21. prosince 2019 od 20.00 hodin.

Účinkují: Jitka Čvančarová, Tereza Mátlová, Michal Pavlíček, Petra Černocká, David Uličník, Bára Vaculíková, Petr Wajsar, Veronika Vítová, Alice Bauer, Erika Fečo, Slávek Janda, Petr Opava

Vstupné na koncert je dobrovolné a celý výtěžek bude věnován spolku SONS, z. s., který pracuje s nevidomými a slabozrakými.  

Foto: Jaroslav Hauer, archív Hozíka

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama